EV YAPIMI TAZE MEYVE SUYU


Gün yok ki “onu yemeyin”, “bunu içmeyin” haberi olmasın. Artık neyi yiyeceğiz, neyi içeceğiz şaşırmış durumdayız. Hazır içeceklere siz de benim gibi güvenmiyorsanız işte size taze meyve suyu tarifi. Annemden. Teşekkürler canım annem!

 

Taze Meyve Suyu

 

Malzeme listesi: Taze meyve, su, toz şeker

Aslında TEK yapmanız gereken meyveleri az suda kaynatmak. Sonra el blender’ından geçirip, damak zevkinize göre şeker ve su eklemek.

Miktarlarını vermiyorum. Zira tamamen sizin ve çocuğunuzun damak zevkine kalmış. Şeftali, kayısı, vişne, kırmızı erik, sarı erik gibi yaz meyvelerinden biriyle ya da karışık meyvelerden yapabilirsiniz. Henüz elma ve çilek ile denemedim. Onlardan da güzel olabilir. Resimler bizim son yaptığımız kırmızı erik suyuna ait…

Dolapta 3-4 gün dayanıyor. Ama bizimkiler o kadara kalmadan silip süpürüyorlar. Zaten çok fazla miktarda yapmadığınız sürece tüketilmesi de uzun sürmeyecektir.

Dilerseniz adım adım bakalım;

1-    Meyveleri güzelce yıkadıktan sonra saplarını çıkarın.

2-    Çıkarabilirseniz çekirdeklerini de çıkarın.

Kayısı, şeftali gibi meyvelerde bu işlem kolay ama erik ve vişne de zor olabiliyor. Daha sonraki aşamalarda da çıkarabilirsiniz.

3-    Meyveleri dilimleyin. Küçük meyveleri dilimlemenize gerek yok. Kabuklarını da dert etmeyin. Blender onların hakkından geliyor.

4-    Uygun boyutta bir tencereye koyun

5-    Meyvelerin arasından görünecek kadar su ilave edin.

6-    Kaynatın.

7-    Kaynadıktan sonra soğumaya bırakın.

8-    Meyveleri çekirdekleri ile kaynattıysanız elinize şu ince eldivenlerden geçirip çekirdekleri yumuşamış meyvelerden rahatça çıkarabilirsiniz şimdi.

9-    Hadi el blender’ından geçirin.

10- Tamamen soğuduğunda soğuk su ve şeker ilave edin. Normalde elde ettiğiniz meyve konsantresi kadar su eklemeniz yeterli oluyor. Bizimkiler daha koyu sevdikleri için ben daha az su ekliyorum. Daha çok da ekleyebilirsiniz.

Şimdi şöyle süsleyip püsleyip ikram edebilirsiniz.

Afiyet, bal, şeker olsun…

 

NOT :

Su katmadan önce meyve konsantresine şeker ekleyip, varsa dondurma kalıbınıza yoksa küçük kaplara koyun ve bir de ortasına çubuk (yoksa çay kaşığı) ekleyin ve dondurun. Oldu mu size şu çocukların bayıldığı buzlu meyve dondurması.

One thought on “EV YAPIMI TAZE MEYVE SUYU

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s