PEÇETE SÜSLER


 

Bakmayın siz öyle isminin çok sıradan olmasına yaratıcılığınızı kullanmanız gerekecek… Farklı renklerde düz renkli peçeteler, beyaz tutkal, gıda poşeti, sim, ince kurdelelere (ya da kalın süslü ip) ihtiyacınız olacak.

Seçtiğiniz renkteki peçeteleri küçük parçalar halinde yırtın ya da kesin (hangisi kolayınıza gelirse).

pecete kesme

 

Beyaz tutkalı su ile sulandırın. Boza kıvamından sulu olmalı ama çok da sulu olmamalı. Ardından renkler karışık olacak ve her bir parçanın bir ucu diğerinin üzerine çıkacak şekilde peçete parçalarını gıda poşetinin üzerine dizin. Dizme işleminde çok fazla ilerlemeden parçaların birbirine yapışması için bir fırça yardımı ile sulandırılmış tutkalı peçete parçalarının üzerine sürerek ilerlerseniz işiniz kolaylaşacaktır. Poşetin tamamı peçete parçaları ile kaplandığında kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra aynı işlemi 2 kere daha yapın ve en üste sim dökün; kuruduktan sonra simlerin dökülmemesi için sulandırılmış tutkaldan sürebilirsiniz. Dilerseniz farklı renklerde farklı peçete tabakaları oluşturabilirsiniz.

yapistirilmis peceteler

Sıra geldi istediğiniz süsü hazırlamaya. Öncelikle peçete tabakasını poşetten ayırmalısınız. Sulandırışmış tutkal henüz kurumadıysa tamamiyle kurumasını bekleyin.

pecete ayirma

Biz çiçek yaptık. Tek bir çiçek yapmak yerine birden fazla yapabilirsiniz; hatta farklı renk ve boyutlarda çiçekler hazırlayabilirsiniz. Daha sonra dilerseniz çiçeği kurdeleye yapıştırıp asın; dilerseniz süz olarak bir defterin üstüne yapıştırın. Uzun bir kurdeleye bir çok çiçek yapıştırıp bir yere de asabilirsiniz.

pecete cicek 2li

Aynı uzunlukta 6-7 kurdele hazırlayıp kapı perdesi yapabilirsiniz… Ya da çerçeveletebileceğiniz bir tablo bile oluşturabilirsiniz.

Neden olmasın? Biraz sabır!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s