KARTON KUŞ


 

Bu çalışmayı oturduğumuz yere yakın bir müzenin çocuklar için düzenlediği kes-yapıştır aktivitesinde öğrendik.

Öncelikle bir kuş kalıbı çıkarmanız gerekiyor. Aşağıdaki resimden faydalanabilirsiniz.

Kus cizimi

Kus arkadanÇizimi beyaz kağıda yaptıysanız bunu kalıp olarak kullanıp farklı renklerde kartona çizerek kuş şeklinde kesmeniz gerekecek. Çocuğunuzun yaşına göre kesmesine yardımcı olmanız gerekebilir.

Daha sonra kestiğiniz kuşların gövdesinin ortasına makasla çok da büyük olmayan dikdörtgen bir delik açmalısınız. Bu deliğe birazdan hazırlayacağımız kanatları yerleştirceğiz. Kanatları, kartonu merdiven yapar gibi eşit aralıklarla katlayarak hazırlamalısınız. Daha sonra kestiğiniz delikten geçirdiğinizde kuşunuz hemen hemen hazır.

 

Eğer isterseniz kuşun kanadını kartondan kesmek yerine renkli peçeteden yapıştırarak yapabilirsiniz. Böyle yaptığınızda 3 boyutlu bir kuş görüntüsü elde etmeyeceksiniz ama şık bir kuşunuz olabilir.

Sırada gaga, göz gibi detayları eklemeye geldi. Çizebilirsiniz ya da kartondan keserek yapıştırabilirsiniz.  Dilerseniz sim, pul, vb… diğer malzemeler ile karton kuşunuzu daha da süsleyebilirsiniz.

Kuşu uçuyor gibi göstermek için gövdesinin üst kısmına ortaya delgeç ile bir delik açıp, ip geçirin. Alt alta bir kaç kuş bağlamaya ne dersiniz?

Kuslar 1

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s