SALONUNUZDAKİ “ONLINE” SANAT SERGİSİ…

Evde kaldığımız şu son dönemde çocuğunuzla bir çok aktivite yapmışsınızdır. Resim çizenler, oyun hamuruyla oynayanlar, kes yapıştır yapanlar, lego yapanlar, yap-boz yapanlar… Evinizin bir bölümü mutlaka bu sanat eserleri tarafından çoktan işgal edilmiştir. Ya siz kıyıp atamamışsınızdır ya da çocuğunuz saklamak istemiştir. Belki de okulda yaptıklarını da eve getirmiştir. Nedeni ne olursa olsun, yaptıklarınız ne olursa olsun evinizden mutlaka bir “sergilik” şaheser çıkacaktır.

Çocuğunuzun onca emek harcadığı, evinizin belki de en kıymetli yerini işgal eden bu eserleri sevdiklerinizle paylaşma zamanı sizce de gelip geçmedi mi? Haydi o zaman sergi hazırlıkları başlasın!

Evlerden çıkabiliyor olsaydık her gelene “Bak anneannesi, bak Ayşe ablası, kuzusu bunu çizdi,” diye göstermez miydiniz? Madem evdeyiz, madem herkes görüntülü görüşmeyi öğrendi, şimdi çocuğunuzun ONLINE “yeteneğini kutlama” sergisi yapabilirsiniz.

İlk işiniz sergi fikrini çocuğunuzla paylaşmak olmalı. O bunu istemezse zorla ona ait eserleri sergileyemezsiniz, değil mi? Ona bu işi öyle bir ballandırarak anlatın ki sizden hevesli olsun. Böylece yakanızdan, paçanızdan çekiştirdiği için vazgeçme, erteleme şansınız da kalmasın.

Sonra oturun yaptığı çalışmalardan birlikte seçim yapın. Sergiye yeni eserler hazırlamak isterse ne güzel! Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirebilmek için yeni bir fırsat daha. Neler mi yapabilirsiniz? TeraziLastikCimnastik’in Sanatkarlara sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sergilenecek eserler hazır mı? Haydi o zaman sergilemek için hazırlıklara…

  • Öncelikle bir sergi tarihi ve saati belirleyin (hazırlıklar için zamana ihtiyacınız olacak, unutmayın!)
  • Sonra bilgisayarda ya da çizerek çocuğunuzla birlikte davetiye hazırlayın (varsa evdeki hazır bir kartı da kullanabilirsiniz)
  • Çocuğunuzla davetli listesi de oluşturun.
  • Dilerseniz mail ile, dilerseniz whatsapp ya da tercih edeceğiniz diğer bir online yöntemle, olmadı telefonla davetinizi yapın.

Davetliler haberi aldıklarına göre siz de artık sergi hazırlıklarına koyulabilirsiniz. Eserler hazır ama sergilemek için biraz daha hazırlanmanız gerekiyor. Evde varsa, resimleri yapıştırmak için renkli kartonlar, asmak ya da duvara tutturmak için uhu-tack (iz bırakmayan yapışkan hamur), selobant, yapışkan, kurdele, dilerseniz süslemeler, oyun hamurundan yapılanların sergilenmesi için varsa renkli kutular (ya da ters çevirip masa/sehpa üstü mini stand kullanabileceğiniz diğer yükseltiler).

Sergi günü geldiğinde, sergi standlarını çocuğunuzla birlikte hazırlayın.

Ve işte sergi başlıyoooooorrrr!

Görüntülü görüşmeyi başlatın. İsterse çocuğunuz herkes bağlandığında “hoş geldiniz” ile onları karşılasın. Çekingen bir çocuksa bunu birlikte yapın ama mutlaka ev sahipliğini yaparak sergiyi sahiplenmesini sağlayın. Çocuğunuzla birlikte, sırayla kameradan her bir eseri davetlilerinize gösterin. Çocuğunuz isterse davetlilere gösterdiğiniz eserini anlatsın, sonra diğer esere geçin.

Vaktiniz varsa, minik bir pasta ile sergi sonunda kutlama da yapabilirsiniz. Hiç olmadı sergi sonunda herkes aynı anda çocuğunuzu alkışa boğabilir.

Gözlerindeki gururu şimdiden görebiliyorsunuzdur sanırım!

Terazi lastik cimnastik

Sanat eserlerini sergiledik.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s