ROKET FIRLATMA RAMPASI


 

Sadece erkek çocuklar için diye düşünmeyin. Her çocuk bir şeyler fırlatmayı sever. Olmadı siz de kızınız için çiçekli bir roket hazırlayın… Ya da kartandon bir kuş yapın.

Cicekli roket

 

Önce malzemeler :

Ayakakabı kutusu, paket lastiği, gazete, beyaz tutkal, su bazlı boya, keçe kalem

 

Roket rampası hazırlığı

Bir ayakkabı kutusunun her iki yanını köşelerden çizdiğimiz diagonal doğrultusunda kesip rampa şekli vereceğiz. Kartonun daha sert ve dayanıklı olması için gazete kağıdı ile kaplamamız gerekiyor. Gazete kağıtlarını küçük küçük yırttıktan sonra aynı miktarda beyaz tutkal ve suyu karıştırıp gazete kağıtlarını kartona yapıştıracağız. Bu işlem için sulu boya fırçanızı kullanmanız ellerinizin tutkallanmasını engeller. Kutunun üstüne sulu tutkal karışımını fırçayla sürdükten sonra, fırçanızı gazete kağıdının üzerine bastırırsanız fırçanız ıslak olduğu için gazete kağıdı fırçanıza yapışacak. Şimdi tutkal sürdüğünüz kutuya yapıştırabilirsiniz. Tüm kutuyu kapladıktan sonra kurumaya bırakın. Ertesi güne kadar beklemenizi tavsiye ederim.

Kuruduktan sonra siyah keçeli kalem ile gazete kağıdının üzerine istediğiniz deseni çizip su bazlı boya ile boyayın. Gazete kağıdının tamamen kapanması için boyama sırasında su kullanmayın. Sadeceboya kullanın. Gerekirse kuruduktan sonra bir kata daha sürün.

Roket yapımı

Bir tuvalet kağıdı rulosunu diklemesine kesin, iki ucu üst üste gelecek şekilde yapıştırın. Bir kartona istediğiniz şekilde 2 kanat çizip kesin ve roketin 2 yanına yapıştırın. Kanatların tam altına gelecek şekilde roketin gövdesini küçük birer üçgen şeklinde kesin. Bu üçgenler roketi fırlatmamıza yardımcı olacak.

Sıra geldi roketin üst kısmının yapımına… Bir kartonun üzerine roketin çevresi genişliğinde bir düz çizgi çizip daha sonra bunu yarım daireye tamamlayın. Yarım daireyi kestikten sonra koni şekline getirip iki ucunu yapıştırın. Koniyi de roketin üst kısmına yapıştırdığınız da roketiniz hazır. Ama unutmayın. Roketi de gazete kağıdı ile sağlamlaştırmamız gerekiyor. Rampada olduğu gibi sulu beyaz tutkal ile gazete parçalarını rokete yapıştırın ve kurumaya bırakın.

Kuruduktan sonra siyah keçe kalem ile istediğiniz şekli çizin ve boyayın. Unutmayın boyayı susuz kullanmanız gerekiyor.

 

Fırlatma sistemi

Kalın ve uzun 1 adet paket lastiği ya da ince 4 adet paket lastiği gerekiyor. Fırlatma rampasının yüksek kısmının iki yanına karşılıklı birer delik açın. Lastiğin bir ucunu bir delikten, diğerini diğer delikten geçirip çıkmamasını için uçlarına düğüm atın. Lastiğin mümkün olduğunca gergin olmasına dikkat edin. Ne kadar gergin yaparsanız roketiniz o kadar uzağa fırlayacaktır.

Roketinizin üçgen kesiklerine lastiği takın. Roketi lastiği bırakmadan rampa üzerinde geriye doğru iyice çekin.

10, 9, 8, 7, 6, 5, ……. Ateş!

Roket ve rampa

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s