RENKLİ BUZ TOPLAR (ya da misketler)


 

Kaynak : http://queenvanna.wordpress.com/2012/02/01/ice-ballons/

Evin hafiften batmasına hazırsanız çok zevkli bir aktivite önerim var. Bu işi varsa bahçenizde yapabilirsiniz. Yoksa da mutfakta ya da banyoda yapmanızı öneririm. Zira çeşmeden akan suyu kullanmanız gerekecek.

İhtiyacınız olan malzemeler : Balon, su, gıda boyası ya da su bazlı boyaya ihtiyacımız var.

Aktivite aslında karlı bir gün için öneriliyor ama ben bu aktiviteyi karlı günleri atlattıktan sonra bulduğum için çözümü buzdolabının derin dondurucu bölümünü kullanmakta buldum. Birsenebekleyemezdim! Birde top yerine mini toplar hazırladık biz…

Önce balonun içine az miktar gıda boyası ya da su bazlı boyanızdan ekleyin. Sonra balonu çeşmeye takarak çeşmeyi çok az açın. Suyladoldurun. İstediğiniz büyüklüğe göre suyun miktarını ayarlayabilirsiniz. Balonlara daha kolay su dolabilmesi için boyayı da koymadan önce şöyle bir iki çekiştiriverin; balonlar iyice esnesin.

Suyu da doldurduysanız iyi bir düğüm atın. Sonra güzelce bir çalkalayın ki boya suya iyice karışsın. Şimdi doğru derin dondurucuya… İstediğiniz kadar balon için yapabilirsiniz. Her birini farklı renkte yapmayı unutmayın…

Balonun büyüklüğüne göre suyun donma süresi değişecektir. En iyisi mi ertesi gün kontrol etmek. Balonların içindeki su donduğunda makasla balonu düğümlü yerinden kesin ve buzun üzerinden soyar gibi çekip çıkarın.

Renkli buz toplarınız hazır…

Mini buz toplar

İsterseniz küvetin deliğini kapatıp suyu açın; buz toplarını da sırayla içine atın. Suyun nasıl rengarenk olduğunu seyretmek çok keyifli.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s