3D RESİM


Eğer 3 boyutlu resimleri olan bir kitabınız varsa mutlaka 3D gözlüğünüz de vardır. Hani şu bir gözü mavi, diğeri kırmızı olanlardan. Yoksa, renkli asetat (jelatin) ve kartondan hazırlamak çok kolay.

3D Gozluk3D resmimizi yapmadan önce 3D gözlüğümüzü hazırlayalım. Yandaki resimden gözlük çerçevesini çizmek için yararlanabilirsiniz. Görüş alanı daha çok olsun diye çerçeveyi resimdeki gibi dikdörtgen şeklinde hazırlamızı tavsiye ederim. Ama çocuğunuz başka şekilde istiyorsa neden olmasın? Ne de olsa bu çocuğunuzun 3D resim projesi. Kartondan hazırladığınız gözlük çerçevesinin sol tarafına kırmızı, sağ tarafına mavi asetatı kesip yapıştırın.

Şimdi 3D resim zamanı…

Önce ne çizmek istediğinize karar vermelisiniz. Çok karmaşık bir şey olmamasını tavsiye ediyorum. Sadece bir gülen surat bile yeterli olabilir. Biz bir kuş çizdik. Karar verdiğiniz resmi bir aydınger kağıdı (şeffaf kopyalama kağıdı; yoksa mutfakta kullandığınız yağlı kağıt bile olabilir) üzerine çizmeniz gerekiyor. Önce mavi kalem ile, ardından kırmızı kalem ile aynı resmi çizin.

3D Resim 001

Her iki resmi çizdikten sonra gözlüğünüzü takın ve kırmızı üstte, mavi altta olacak şekilde resimleri üst üste koyun. Resmi 3D görene kadar üstteki kırmızı resmi hafifçe kaydırın. Her iki resmin çizgilerini arada boşluk kalmayacak şekilde görmeniz yeterli olacaktır ama yine de gözlüğünz ne diyorsa o…

3D Resim 004

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s