İSTEMEDİĞİNİZ DEĞİL, İSTEDİĞİNİZ ŞEYİ SÖYLEYİN…

Hayata olumlu bakmak için küçük bir adım daha atmaya ne dersiniz?

O halde istemediğiniz değil, istediğiniz şeyi söylemeye başlayabilirsiniz…

Yine okuduğum bir kitaptan alıntı : Çocuklara Öz Saygıyı ve Değerleri Öğretmenin 100 Yolu (Yazarları – Diana Loomans & Julia Loomans). Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Bu kitaptan zaman zaman alıntılar yapamadan duramayacağım sanırım.

Kitabın bir bölümünde “çocuğunuzun düşüncede olumlu telkin ustalığını geliştirmeniz ve kendinizi sınırlandıran yerine özgürleştiren mesajlar yaratmayı öğrenmemiz” tavsiye ediliyor. “Telkinlerden faydalanmayı öğrenmek”, öz saygıyı geliştirmek ve çocukları kendileriyle barışık olmaya teşvik etmek için en önemli araç olarak tanımlanıyor. En önemli olmadığını düşünebilirsiniz ama etkisi tartışılamaz diye düşünüyorum.

Hiç dikkat ettiniz mi? Günlük hayatımızda olumlu konuştuğumuzu düşündüğümüz zamanlarda bile olumsuz cümleler kuruyoruz. Çocuğumuza en şevkatli sesimizle konuşurken, işteki bir toplantıda bir fikrimizi anlatırken, arkadaşlarımızla sohbet ederken… Bunu bu kitabı okumadan önce farketmemiştim. Kitabın bir bölümünde yer alan bir öneriyi paylaşacağım sizinle. Ben bir süredir deniyorum. Uygulaması çok zor geldi bana ama anlatması çok basit : konuşurken olumsuz sözcük/cümle kullanmayacaksınız…

 Basit bir kaç örnekle başlayalım :

  1. Küçük oğlunuz caddeye doğru koşuyor. Ne dersiniz ona? Koş – MA (işte kocaman bir olumsuzluk eki!). Oysa tek niyetiniz onu tehlikeden korumak…
  2. Arkadaşınız bir başkasına sinirlendi. Ne dersiniz ? Sinirlen – ME, sakin ol.
  3. Eşiniz siz kitap okurken tutturmuştur bir ıslık çalıyor. Ne dersiniz? Islık çal – MA, RAHATSIZ oluyorum.

Şimdi gelin her bir örnek için olumlu birer karşılık bulalım. Hazır mısınız?

  1. Yürümen daha iyi olur. (O telaşla bu cümleyi kurabilir misiniz?)
  2. Sakin ol (Sadece bunu diyebilir misiniz?).
  3. Sakin sakin kitabımı okumak bana daha çok huzur veriyor.

Bunu bir de çok büyük sorunlar karşısında yapmanız gerektiğini düşünün… Zor… Hem de çok! Ama olumlu düşünme tarzına bir adım daha yaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Olumlu düşünmekten daha huzur verici, yol gösterici bir seçenek daha düşünemiyorum. Peki ya siz?

Aslında kural çok basit :

UNUTMAYIN…

İstemediğiniz değil, istediğiniz şeyi söyleyeceksiniz!