YAŞAMINIZI NEFESİNİZLE İYİLEŞTİRİN…

“Her an, her saniye gerçekleşen nefesin değerini ve gücünü bir durup düşünün isterim. Bundan sonra nefes alışımız ile hayatımızı değiştirilebileceği sözü hiç de ilgisiz gelmeyecektir.”  

Sahip olduğumuz tek şey olan yaşamımız ancak nefes ile var olabilir. Bu bir gerçektir. Yaşam, yemek yemeden, su içmeden daha uzun süreler devam edebilir ama nefes almadan ancak birkaç dakika ile sınırlıdır. Yaşam nefes ile vardır ve nasıl nefes alıyorsak öyle yaşıyoruz demektir.

Transformal Nefes nedir? Nasıl doğdu?

Transformal Nefes®, kişide fiziksel, zihinsel ve duygusal bütünlük sağlayarak, kişinin öz gerçekliğini ortaya çıkaran güçlü bir arınma ve şifa tekniğidir.Kısa ve daha basit kelimelerle anlatacak olursak Transformal Nefes®,  her anlamda kendi kendine şifalanma tekniğidir.

Hepimiz nefes alıyoruz, 16 yaşındaki yeğenimin dediği gibi “ben nefes almayı biliyorum, teşekkürler”. Ama maalesef çok azımız bedenimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde doğru nefes alıyoruz. Doğru nefes almada iki önemli bilgi esastır.

  • Hepimizin ilkokul yıllarından beri bildiği gibi, oksijen vücutta yaşamı desteklemek için enerji üreten, her hücre ve doku için gerekli olan tek ve en önemli maddedir. İşte bu sebeple ne kadar çok doğru nefes alırsak o kadar çok vücudumuzu beslemiş oluruz.
  • Vücudumuzda öncelikli olarak nefes almamız için yaratılmış olan tek kas diyafram kasıdır ve nefes alışverişin çoğunu diyafram kası gerçekleştirir. Nefes alırken diyaframımızı kullandığımız ölçüde doğru nefes alıyor ve vücudumuza ihtiyacını verebiliyoruz demektir.

Klinik deneyler, diyafram ile nefes almanın; hipertansiyon ve kronik anksiyete gibi fiziksel ve zihinsel bozuklukların tedavi edilmesinde etkili bir yöntem olduğunu ispatlamıştır.

Transformal Nefes®, Amerikalı metafizik profesörü Judith Kravitz tarafından, bundan 30-35 yıl önce bulunan çok etkili bir kendi kendine şifalanma ve adı üzerinde dönüşüm tekniğidir. Judith, kendisine kanser teşhisi koyulduğunda bilinen kemoterapi ve benzer tedavi yöntemlerini tercih etmeyerek, nefesin mucizesini fark etmiş ve bunu geliştirerek kanserden tamamen kurtulmuştur. O günden beri de tüm dünyada yüz binlerce kişiye gerek bireysel gerek grup çalışmalarında bu tekniği uyguluyor ve tanıtıyor. Geliştirmiş olduğu mükemmel eğitim seminer sistemi ile de dünya çapında binlerce Nefes koçu ve eğitmeni yetiştirdi ve devam ediyor.

Transformal Nefes®  nasıl çalışır? Neden bu kadar etkili ve güçlü?

Öncelikle, nasıl nefes aldığımız tespit edilir ve bunun -doğru nefes alış kalıbı olan- diyaframı kullanarak nefes alma alışkanlığı ile yer değiştirmesi kalıcı olarak sağlanır. Çünkü yeterli çalışma yapılırsa diyafram nefesi otomatik olarak yerleşir. Başta Dr. Öz olmak üzere pek çok hekim saat başı bu nefesi bir kaç sayı gerçekleştirmemizi öneriyor. Sebebi çok basit; hücrelere yeterli miktarda oksijen sağlamak…

Nefes egzersizi 1

Transformal Nefes® her anlamda kendi kendine şifalanma tekniğidir derken, fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal düzeyde şifalanmadan bahsediyoruz. 

Fiziksel olarak, daha önce hiç almadığımız kadar çok oksijen almaya başlayacağımız için

  • hücrelerimizin hepsi kendine gelir,
  • bütün organlarımız, beynimiz dâhil, daha verimli çalışmaya başlar,
  • çok ciddi oranda toksin atımı gerçekleşir,
  • bağışıklık sistemi güçlenir.

Unutulmamalıdır ki kanser hücreleri anaerobik hücrelerdir ve bol oksijenli ortamda yaşayamazlar. Transformal Nefes®   vücudunuza verebileceğiniz en güzel ödül ve en etkili korunma yöntemidir.

Duygusal ve zihinsel düzeyde ise,

  • stresi ortadan kaldırır,
  • yerini huzur duygusunun almasını sağlar.

Yaşadığımız her olumsuz olay, duygu ve ifade edemediğimiz her duygu negatif enerji olarak hücre hafızasına kaydediliyor. Bunun illa ki çok büyük travmalar olması gerekmiyor. Trafikte sizi sıkıştırıp paniğe sevk eden taksi şoförüne söyleyemediğiniz bir çift söz de negatif ve bastırılmış bir duygu olarak hücre hafızasına hemen kaydedilir. Eh, düşünün artık doğduğumuzdan beri neler neler kaydedilmiştir. Hatta biraz önce yemeğini yememekte direnen 2 yaşındaki çocuğunuz karşısında hissedip de o sevimli surata söyleyemediğiniz şeyler! Aslında ne olduğunun ve nerede neden olduğunun hiç önemi yok. Biz farkındayken ya da hiç fark etmeden hücre hafızasına yazılan bu negatif kayıtlar Transformal Nefes® sayesinde yerini pozitif duygulara bırakır.

Transformal Nefes®’in yaratmış olduğu pozitif enerji alanı, aynen fizikte pozitifin negatifi çekmesi gibi, negatif olan ne varsa kendine çeker ve dönüştürür. Hayatımızda aynı tip kişi ve olayların tekrar ettiğini fark ederiz bazen. Çoğumuz şu cümleyi kurmuşuzdur, “bütün …… bakıcılar da beni mi buluyor, bu kaçıncı!” Boşluğu siz doldurun. Ya da “yine arkadaş kazığı”, “nefret ediyorum bu bencil insanlardan; onlar da hep dibimde bitiyor!” Örnekleri çoğaltmak mümkün. İşte bütün bunlar geçmişte bize yerleşmiş olan olumsuz düşünce kalıplarının kaçınılmaz sonucudur. Transformal Nefes®, bütün bu olumsuz kalıpları temizleyip yerine olumlu kalıpları koyduğu için artık “tam da istediğim gibi bir bakıcı” “arkadaşlarımdan hep destek görüyorum” “ne kadar yardımsever kişiler var etrafımda çok şanslıyım” cümlelerini daha sık kurar oluyorsunuz. Çünkü artık o insanlar hayatınızda var olmuyorlar ya da size karşı davranışları değişiyor. Sadece bir nefes ile bu gerçekleşebiliyor.

Transformal Nefes® sonrasında hayatınızda neşe ve huzuru daha çok hissediyorsunuz.

Son olarak ruhsal düzeyde ise, Transformal Nefes® tüm bu iyileşmelerle birlikte, aynı zamanda yaşamınıza, hayat amacınızla uyumlu olan bolluk ve bereketi getirir. Evrensel yasalardan biri olan Çekim Yasası`nın işleyişini siz farkında olmasanız bile engelleyen bilinçaltı, olumsuz inanç ve kalıplarınızdan arınarak, yaşamınıza çekeceğiniz güzelliklerin de temelini atmış ve en önemlisi de bunun için kendinizi hazırlamış olursunuz. Yaşam amacınızla uyumlu olan tüm istek ve niyetleriniz de yaşamınıza bir anda akmaya başlar.

Yaşamımıza ve çocuklarımız başta olmak üzere ilişkilerimiz üzerine etkileri?

Öncelikle daha sağlıklı bir bedene sahip olacağınız için enerji seviyeniz yükselecek ve “süper anne” olmak daha kolay olacaktır. Kendinizi ve hayatı çok daha olumlu bir bakış açısı ile okumaya başladığınız için hayat, bolluk, güzellik ve huzur da size daha rahat akıyor. Sizin farkında olduğunuz ya da olmadığınız yerleşmiş olumsuz kalıplarınız dönüşeceği için olaylara ve kişilere bakış açınız değişiyor. Daha önce tahammül edemediğiniz, anlam veremediğiniz pek çok şey de sizinle beraber dönüşüp anlam buluyor.  Zaten bu değişimi yaşadıktan sonra hem çocuğunuzla hem de eşinizle, anne-babanızla ve herkesle daha rahat akan, kolay bir iletişim yaşamaya başlıyorsunuz.

Bir diğer olumlu etki ise siz temizlendikçe çocuklarınız da temizleniyorlar. Anne ile çocuk arasındaki ‘bir olma’ bağı en erken 16 yaşında kopar, bazen de hiç kopmaz. Maalesef sizdeki olumsuz kalıplar bu bağ sebebiyle çocuğunuza da taşınır. Çocuğunuzda ne görüyorsanız dönüp kendinize bakın aynısı sizde vardır. Siz ne kadar arınmış olursanız çocuğunuz da o kadar rahat gelişecek ve o ölçüde huzurlu bir yetişkin olacaktır. Sonuçta bütün annelerin isteği de bu değil midir?

Bende gerçekleşen ilk etkisi -ki pek çok deneyimleyen kişi de buna katılacaktır- yüzümde kocaman ve kalıcı bir gülümseme oluşması oldu. İlk nefes seminerimden döndükten birkaç ay sonra oğlumun arkadaşının annesi aradı ve “sen ne seminerine gittin allahaşkına?” diye sordu. Şaşırdım tabi, “niye soruyorsun?” dedim. Meğer benim oğlum arkadaşına şöyle demiş : “oğlum, annem Antalya’ya bir seminere gitti, yoga mı ne öyle bir şey, döndüğünden beri bizim ev cennet gibi. Sen de söyle annene, o da gitsin!”

Katılmak isteyenler nereye başvurabilir?

Transformal Nefes®’in en yaygın olduğu ve Transformal Nefes® koçu en çok sayıda olan ülkelerden birisi Türkiye. Dönem dönem dünyanın çeşitli yerlerinde ve Türkiye’de seminerler, 2-3 günlük hafta sonu çalışmaları düzenleniyor.

Daha detaylı bilgi ve bireysel seanslar için yakınınızdaki koçların iletişim bilgileri için

www.transformalnefesturkiye.com

www.transformalnefes.net

www.transformationalbreathing.com
Evde kendi kendine yapılabilecek nefes egzersizi önerisi

Transformal Nefes®’i evde kendi kendinize uygulayabilmek için 5 günlük bir semineri tamamlamanız gerekiyor. Yine de aşağıdakileri doğru nefes alımını sağlamak için yapabilirsiniz.

Birçoğunuz nefes aldığında ilk olarak göğsünün kalktığını fark edecektir, bazıları omuzlarının, hatta bazılarınız sırt kaslarının hareket ettiğini…İşte bu farkındalık gerçekleştiğinde, nefes çalışmasının en önemli aşamasını başardınız demektir. Yanlışı tespit edince düzeltmek daha kolay olacaktır. Önce nefes karın bölgesine gidecek ve ilk olarak karın yükselecek, sonra göğse çıkacak ve veriş rahat ve kendiliğinden olacak.

Evde yapabileceğiniz en kıymetli egzersiz, diyafram nefesi egzersizleri olacaktır. Bir elinizi karnınıza, diğer elinizi göğsünüze koyarak gözlerinizi kapatın. Bütün dikkatinizi nefesinize vermeye çalışın. Bu ilk zamanlar zor ama, zaman içerisinde daha kolay olacaktır. Derin bir nefes alarak bunu karnınıza kadar indirin. Elinizle karnınızdaki hareketi hissedin. Karnınız yükseliyorsa diyafram nefesi alabiliyorsunuz demektir. Karnınızın yükselmesinden sonra da göğsünüzün yükseldiğini hissedin. Sonra kendiliğinden ve rahatça nefesinizi verin. Burada nefes alış 2/3 oranında veriş ise 1/3 oranında olmalıdır. Alışın derin ve uzun, verişin kısa, çaba sarf etmeden, kendiliğinden olması gerekir. Yani bir üfleme, bir ıslık gibi değil kolaylıkla ve rahatlıkla olmalıdır. İlk etapta üzerinde durmanız gereken nokta, nefesi karnınıza kadar indirmek olmalıdır. Nefesinizin vücudunuzda nasıl bir yol izlediğine yoğunlaşıp, nefes alırken vücudunuzun hangi bölgesinin hareket ettiğini tespit etmeye çalışın.

Bu çalışmayı mümkün olduğunca sık yapın, tercihen her gün, önce bir dakika ile başlayıp, yavaş yavaş arttırın.

Ece AksungurEce Aksungur Kimdir?

Ben 44 yaşında 20 yıllık evli, 2 oğlu olan, İstanbul’da yaşayan, üniversite mezunu bir kadınım. Nefes ile tanışmam komiktir aslında benim. Arkadaşım Nefes Eğitmeni oldu ve kendi kişisel gelişim merkezini açtı. Hayırlı olsuna gittim ve gitmişken ‘bir seans yapalım bari’ dedim ve işte o gün bugündür 20 yıllık evlilik de, 2 erkek çocuk anneliği de, İstanbul’da yaşamak da daha kolay akıyor. Eğitimlerimi tamamladım ve Transformal Nefes Koçu oldum. Son stajlarımı da tamamlayıp eğitmen olmak üzere eğitimime devam etmek istiyorum.