KURABİYE SÜSLEME TEKNİKLERİ

Lezzetli bir konum ve samimi bir konuğum var. Burçin Kırımtayyıf ile kurabiye pişirme ve süsleme teknikleriyle ilgili sıcacık, pratik bilgiler paylaşacağız.

Kurabiye pişirirken dikkat etmeniz gerekenler :

  •  Her zaman en iyi ve taze malzeleri kullanmaya özen gösteriniz. Malzemelerinizin tazeliği ve kalitesi elde edeceğiniz kurabiyenin tadını doğrudan etkileyecektir.
  • Tariflerde yer alan yumurta miktarları genelde “büyük boy” yumurtadır. Elde edeceğiniz hamurun kıvamı açısından buna dikkat etmeniz önemli. Ayrıca yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerekiyor.
  • Kurabiye, pasta, … vs gibi tatlıları hazırlarken ölçüler çok önemli.  Bu nedenle malzemelerinizi mutlaka ölçerek kullanın. Dijital tartı, ölçü kaşıkları ve kapları işinize yarayacaktır.
  • Kurabiye hamurunuzu hazırlarken un, kabartma tozu ve tuzu mutlaka eleyerek kullanın.
  • Kurabiyelerinizi direkt tepsi üzerinde pişirmek yerine yağlı kağıt üzerinde veya piyasada bulabileceğiniz özel düz kurabiye tepsilerine yerleştirerek pişirin.
  • Kurabiye hamurunuzu açmadan önce hamurunuzun soğuk olmasına dikkat edin. Bu işlem kalıplarla şekil çıkarmada size kolaylık sağlayacaktır.
  • Tepsiye yerleştirdiğiniz kurabiyeler arasında 1,5 cm boşluk bırakmaya özen gösterin. Kabartma tozunun kurabiyelerinizi kabartacağını unutmayın.
  • Fırından çıkardığınız kurabiyelerinizi dekore etmeden önce iyice soğuduklarından emin olun.

Peki şeker hamuru ve gıda boyası alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Şeker hamuru ve renklendirmek için kullanacağınız gıda boyaları uzun süre saklanabilmektedir.  Piyasada bir çok markanın, gıda boyası ve başta beyaz olmak üzere farklı renklerde şeker hamurları bulunuyor. Şeker hamuru ile kurabiyelerinizi çok basit bir şekilde dekore etmeniz mümkün. Ben beyaz almayı ve sonrasında dilediğimce renklendirmeyi tercih ediyorum. Size de böyle yapmanızı öneririm.

Gıda boyası alırken ise toz olmamasına ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı bir marka olmasına dikkat etmelisiniz. Jel gıda boyalarının daha sağlıklı olduğu kabul edilmektedir. Tüm renkleri bir anda satın almak yerine öncelikle ana renkleri temin ederek (sarı, mavi, kırmızı), ara renkleri evde kendiniz de elde edebilirsiniz.

HAYDİ ŞİMDİ KURABİYE SÜSLÜYORUZ…

Süsleme konusunda belli bir kural yoktur, kurabiyelerinizi dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Yapacağınız kurabiyeler için internetten birçok farklı modele ulaşabilir ya da kurabiyelerinizi dekore etmek için hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. Öncelikle bir konsept belirleyin ki kalıplarınızı alırken bu konsepte uygun kalıpları tercih edebilesiniz.

Kurabiye susleme 1

 1.  Kurabiyeleriniz pişip soğuduktan sonra, yapışmaz bir zeminde şeker hamurunuzu açın.

 Şeker hamurunu merdane ile açmadan önce mutlaka iyice yoğurmalısınız. Hamurunuzu ilk olarak elinize aldığınızda pürüzlü ve parçalı görünebilir, yoğurarak açılabilecek bir kıvam elde edebilirsiniz. Şeker hamurunuzu açarkan mısır nişastasi (çok fazla kullanıldığında hamurunuzu sertleştirebilir) veya biskin (tuzsuz ve kokusuz katı yağ) kullanabilirsiniz.  

Şeker hamurunu açarken silikon merdane kullanmak daha rahat olacaktır.            

Kurabiye hamurunu ise pürüzsüz tahta merdane yardımıyla kolaylıkla açabilirsiniz.

 

2.  Belli bir inceliğe geldikten sonra desenli merdane ile son katı geçerek son bir kez daha inceltin.

Kurabiye susleme 23.  Daha sonra istediğiniz kalıbı şeker hamuruna bastırarak çıkartın.

a.  Şeker hamurunu kurabiyeye bal ile yapıştırabilirsiniz.

b.  Şeker hamurlarını birbirine yapıştirmak için ise en basit yöntem su kullanmaktır.

c.  Her ikisi için de ayrı ayrı firçalar kullanmakta yarar var.

4.  Şeker hamurunu yapıştırdıktan sonra harf cetveli ile istediğiniz yazıyı kurabiyenin üzerine bastırarak çıkartabilirsiniz.

5.  Daha sonra silikon kalıplardan rahatlıkla çıkartacağınız fiyonk şeklini ilgili kalıbınızın üzerine su yardımıyla yapıştırabilirsiniz.

6. Kurabiyelerinizin kenarlarına farklı bir doku vermek isterseniz desenli cımbız kullanabilirsiniz.

Kurabiye susleme 3

Diyelim ki kizinizin doğumgünü için “prenses” konseptli kurabiyeler süslemek istiyorsunuz… İhtiyaciniz olabilecek malzemeler :

Tabii yapacağınız kurabiye şekline göre bu malzemelerin hepsine ihtiyacınız olmayabilir…

Desenli merdane :

Piyasada birçok desende ve çeşitte merdane bulunabilir. Akrilik veya silikon merdanelerden temin edebilirsiniz.

Silikon ve tahta merdane

Kare bisküvi  şeklinde kalıp :

Bu kalıplar tek tek veya farklı ebadın bir arada bulunduğu takımlar halinde satılıyor.

Harf cetveli :

Bu cetveller de çeşitli ebatlarda ve çeşitli yazım karakterlerinde piyasada bulunuyor (düz, italik vs).

Silikon fiyonk kalıp :

Silikon kalılar da birçok desen seçenekleriyle piyasada bulunuyor. Diğer ürünlere göre fiyatları daha yüksek ama size kazandıracağı zaman ve kolaylık göz önüne alındığında buna değeceğini göreceksiniz.

Harf kalıplar :

Çeşitli boylarda temin edilebilir. Dilerseniz bir kurabiyenin üzerine uygulayabilir veya kurabiyenizi doğrudan harf şeklinde pişirebilirsiniz.

Desenli cımbız :

Çeşitli desenlerde bulabilirsiniz. Düz kurabiyelerin kenarlarına doku vermek amacıyla uygulanabilir.

Farklı boylarda kalp kalıplar

Taç, elbise ve ayakkabı şeklinde kalıpla

Dogumgunu pastasi balerin

BurcinKirimtayyif resizedMSÜ Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra, farklı sektörlerde çalışan ve yoğun çalışma temposu içinde bir anlık gelen mola ile yepyeni bir dünyayla tanışan Burçin, şu an hayatta en zevk aldığı işi yapma şansını yakalayan nadir kişilerden… Ama bu işi yapabilmek için harcadığı zaman ve emek bitmek tükenmek bilmeden halen devam ediyor. Önce bir kurabiye kursu, ardından bir pasta kursu, sonrasında Mutfak Sanatları Akademisi’nde “Yiyecek İçecek İşletmeciliği” bölümünde eğitim…

Burçin’in yapmış olduğu çalışmalara burcininlezzetbutigi.blogspot.com adresinden ulaşabilirsiniz.