JİMNASTİK VE ÇOCUKLAR ÜZERİNE FAYDALARI

Bir çocuk minimum 3 yaşında jimnastik sporuna başlayabilir. Yalnız bu başlangıç yaşı, çocuğun komut almasına, ailenin yetiştirme tarzına, karakter özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Jimnastik hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 3 yaş olduğu için tüm sporların öncesinde yer alabilen, tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır. Jimnastik çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlamaktadır. Jimnastik branşı tüm spor branşlarının temelini oluşturur. Bu temel eğitimi almış olan çocuklar ileride branş değişikliği yaptıklarında dahi, herhangi bir bireysel veya takım sporuna bir adım önde başlayacaklardır.

Kısacası jimnastik, denge, kuvvet, çabukluk, esneklik, el-göz / sinir-kas koordinasyonu, kontrol ve bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteniği kazandırmaktadır.

Çocuklar üzerine faydaları

 • Kas kemik yapısının kuvvetlenmesi,
 • Sinir-kas koordinasyonunun mükemmel seviyeye ulaşabilmesi,
 • Bedenlerini daha bilinçli bir şekilde kullanabilme ve esneklik kazanabilme,
 • Daha sosyal ve dışa dönük bireyler,
 • Hiperaktif çocuklarda daha sakin davranış durumu,
 • Duruş bozukluklarının düzeltilebilmesi,
 • Denge sorunu yaşayan çocuklarda olumlu yönde ilerleme,
 • İletişim kuramayan çocuklarda sosyalleşebilme,
 • Yaşıtları arasında daha aktif ve girişken olabilme,
 • Yaşıtlarına oranla her alanda daha fazla başarı gösterebilme,
 • Yaşıtlarına göre daha olgun ve sorumluluk sahibi olabilme…

Çocuk için spor seçimi

Öncelikle ailelerin spor bilincini hem kendileri hemde çocukları için edinmelerini ve bu doğrultuda geç kalmadan harekete geçmelerini öneriyorum. Çünkü özellikle okul öncesi çocuklarda hareketliliği sağlayacak aktivitelerin yapılması, yaş dönemlerine göre hazırlanmış özel programlarla, doğal gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir. Jimnastik öncelikle spor yapma kültürünü çocuklara aktardıktan sonra onlara en doğru aktivitelerin yapılması için bilinçli tercih imkanı sunmaktadır. Bu nedenle spor dalı seçmeden çocukların doğal gelişim ihtiyaçlarına cevap veren doğru programlar uygulayan bir eğitim merkezi tercih edilmelidir. Akademik kariyere sahip eğitmenlerle, çocuğun fiziksel yeteneğini gözlemleyerek çoçuk için doğru bir yol çizilmesinde birlikte karar verilmelidir.

TeraziLastikCimnastik’in konuğu : Beden Atölyesi

BEDEN ATÖLYESİ PROGRAMLARI

 • 18-36 ay grubuna yönelik spor odaklı oyun grubu,
 • 3-12 yaş arası çocuklara temel cimnastik eğitimi
 • 4-12 yaş grubuna yönelik dans dersleri
 • 4-8 yaş grubuna yönelik bale eğitimi
 • Yetişkinlere özel pilates dersleri
 • Yetişkinlere yönelik dans fit dersleri

Çocuk ve yetişkinlere yönelik özenle hazırlanmış programlar, Ebru Karaduman gözetiminde, mesleklerinde uzman eğitmenlerce uygulanmaktadır. Ders içerikleri her yaşa, katılımcıların seviyelerine ve devamlılık sürelerine göre değişim göstermektedir. Her katılımcı yakından takip edilmekte ve uzun süren gözlemlerin sonucunda Ebru Karaduman Beden Atölyesi eğitimcileri tarafından en uygun şekilde yönlendirilmektedir.

ÇOCUK PROGRAMLARI

Jimnastik (3-12 yaş)

Jimnastik programlarında temel amaç; spora cimnastik ile başlamış, komple beden kontrolüne sahip çocuklar yetiştirmektir. Profesyonel eğitmenler ile çocuklar eğlenceli bir ortamda, esneklik, el-ayak koordinasyonu, denge, kuvvet, çeviklik konularında becerilerini geliştirirken aynı zamanda temel jimnastik hareketlerini öğrenmektedirler.

Bale (4-8 yaş)

Bale programlarında dans, müzik, mimik ve duygu öğeleri birleştirilerek sunulmaktadır. Bu programla çocuklara esnek bir vücut ile iyi bir müzik kulağı kazandırılması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda çocukların fiziksel gelişimlerinin yanı sıra müzikal, teatral ve sosyal gelişimlerinin sağlanması desteklenmektedir.

Jimnastik ile bale eğitim programları paralel şekilde yürütülerek çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerinin hızlandırılması hedeflenmektedir.

Dans (4-12 yaş)

Dans programlarında; çocukların hareketlerle kendilerini ve duygularını ifade etmeleri sağlanmakta, estetik algıları geliştirilip, vücut koordinasyonları arttırılarak grup dahilinde uyumlu hareket yetenekleri geliştirilmektedir. Ders programları farklı dans türleri öğretilecek şekilde planlanmış olup, çocukların hangi dans türlerine ilgisi ve yatkınlığı olduğu belirlenebilmektedir.

Spor Odaklı oyun grubu (18-36 ay)

Spor Odaklı Oyun Grubu  programlarının temelinde; sportif ve eğitsel faaliyetlerin oyunlar sırasında çocuklara eğlenceli bir ortamda aktarılması amaçlanmaktadır. Temel kas gruplarına yönelik hazırlanan oyunlar, çocukların  motor yeteneklerini geliştirmelerini ve ince ve kaba motor kas gruplarını yaşlarının el verdiği derecede güçlendirmesini  hedeflemektedir. Aldıkları eğitimle çocukların okul öncesinde sportif bir ortamda sosyalleşmelerine katkı sağlanmaktadır.

YETİŞKİNLERE YÖNELİK RPOGRAMLAR

Beden Atolyesi PilatesPilates

Pilates programları omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir çalışma uygulanmaktadır. Böylece bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olunmaktadır. İçeriğinde nefes egzersizi tekniklerini de barındıran Pilates, vücuda denge, esneklik, güç katarken, postur duruşunu düzeltmekte ve kişiye zindelik katmaktadır. Bu programla katılımcılara hem ruhsal hem de fiziksel olarak olumlu katkı sağlanmaktadır.

Beden Atolyesi Dans FitDans Fit

Dans Fit programı, ısınma egzersizleri ile başlamakta, dinamik fitness hareketleri, flamenko, cha cha, mambo, jive/rock’n roll ve arjantin tangosundan öğeler barındırmaktadır.

Dans Fit, kol ve bacakları eklemlerden kullanmaya sevk etmekte ve üst beden-alt beden koordinasyonunu geliştirmektedir. Programın amacı eğlenirken hem kalori yakılması hem de pilates ile dans fit derslerini birleştirerek katılımcıların gelişimini hızlandıracak bir çözüm sunmaktır.

ÖZEL AKTİVİTELER

Beden Atolyesi PartilerDoğum Günleri ve Partiler

Beden Atölyesi, temalı doğum günleri ve partiler de düzenlemektedir.

Çeşitli oyunlar ve müzikle renklendirilen doğum günlerinde çocuklar arkadaşları ile birlikte keyifli vakit geçirmektedir.

Yeni yıl, çocuk bayramı, cumhuriyet bayramı, cadılar bayramı gibi konsept partilerle de çocuklara bu özel günlerin ambiansı yaşatılmaktadır.

Çocuklar neredeyse spor bilinci yaratmak için Beden Atölyesi orada…

Fuar, şenlik ve özel organizasyonlarda

– Kurulan parkurlarla çocuklara aynı anda farklı istasyonlarda spor yapma imkanı yaratılmaktadır.

– Düzenlenen tanıtım çalışmalarıyla çocuklar spor konusunda bilinçlendirilmektedir.

– Çocuklar eğitici oyunlarla birlikte temel spor dalı olan cimnastikle tanıştırılmakta, bunu takiben diğer spor branşlarına geçişleri için yönlendirmeler yapılmaktadır.

-Fuarlarda periyodik zaman dilimlerinde spor odaklı etkinlikler planlanmaktadır.

Ebru KaradumanEBRU KARADUMAN KİMDİR?

3 yaşında jimnastikle tanışıp, bu spor dalını profesyonel meslek hayatı olarak seçmiştir. 1993 – 2006 yılları arasında Türkiye Jimnastik Federasyonu’nun lisanslı sporcusu olarak pek çok uluslararası yarışmada ülkemizi başarı ile  temsil etmiştir. 2009 yılında tecrübelerini ve başarılarını yeni nesillerle paylaşabilmek için Beden Atölyesi’ni kurmuştur. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Spor Akademisi’nde Öğretim görevlisidir.

http://www.bedenatolyesi.com

Suadiye (Merkez)

Mine Kayadır Müzik Atölyesi içinde (Ataşehir Şube)

Tekfen Tower Fitmax Gym içinde (Levent Şube)

http://facebook.com/Ebrukaradumanbedenatolyesi

https://twitter.com/bedenatolyesi