DERMALOGICA ÖNERİYOR : YAZ-KIŞ GÜNEŞTEN KORUNUN…

Konuğum “dermalogica” ile güneşin zararlarına karşı alabileceğiniz önlemler üzerine hoş bir sohbetimiz var. Cilt bakımı ve güzelliğinin estetik olarak değil sağlık olarak ele alan, bu konuya bilimsel olarak yaklaşan bir marka olan Dermalogica’da, cilt bakımının diş bakımı gibi sağlık için çok önemli olduğu, cildin de diğer organlar gibi düzenli bakımının ve kontrollerinin yapılmasının gerektiği düşünülüyor.

Giy Sur Tak

YIL BOYU CİLT TİPİNE UYGUN GÜN IŞIĞINDAN KORUNMA

Dermalogica’nın Gün Işığından Korunma Ürünleri, farklı cilt tiplerine uygun içerikleri ve kullanılan ileri teknolojiler ile UV ışınlarından korurken, cildin günlük nemlendirme ihtiyacını da karşılıyor.

Dermalogica Gün Işığı’ndan Korunma ürünleri farklı cilt durumları için özel formüllere sahip. Hassas ve çevresel etkenlere karşı duyarlı ciltler, yağlı ve sivilcelenmeye müsait ciltler ve normal cilt durum kategorilerine uygun nemlendiriciler, sadece güneşe maruz kalınan anlarda değil yılın 365 günü gün ışığından cildi korumayı hedefliyor.

Dermalogica’nın zararlı UV ışınlarına ve serbest radikallere karşı daha güçlü foto-koruma için devrimsel nitelikteki UV Akıllı Kapsül Teknolojisi temel antioksidan C ve E Vitaminli mikro kapsüller içeriyor. Bu vitaminler cilt UV ışınlarına maruz kaldığında aktif hale gelerek en fazla ihtiyaç duyulan zamanda cildi ışınlardan koruyor.Oleosome Teknolojisi ise Yalancı Safran tohumunda bulunan doğal emülsiyonlaştırıcı yağ ve Vitamin E küreciklerini içeriyor. Bu eşsiz moleküller, güneş koruyucular gibi aktif içerikleri direkt cilt yüzeyine taşıyorlar ve bunları maksimum cilt faydaları için zaman içerisinde yayıyorlar. Bu özellikler, kimyasal güneş filtreleri formüle edilirken çok önemli bir hale geliyor. Böylece daha az güneş koruyucu ajan kullanılarak daha yüksek SPF elde etmek, oluşabilecek hassasiyeti azaltmak ve ürünlerin ciltte daha kalıcı ve ince olmasını sağlamak mümkün oluyor.

Dermalogica’nın Gün Işığından Korunma serisinin dört nemlendiricisi Solar Defense Booster spf50, Oil Free Matte spf30, UltraSensitive Tint spf30, Super Sensitive Shield spf30, klasik güneş koruyucularının bıraktığı yağlı his, sivilce, kireç gibi görüntü ve hassasiyet sorunları olmadan konforlu bir kullanım olanağı sunuyor. 

Ürünleriyle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz : www.dermalogica.com.tr

DAYLIGHT DEFENSE

GÜNEŞLE İLGİLİ GERÇEKLER…

Her sene yazın gelmesi ile birlikte uzun zamandır görmediğimiz bir dostu kucaklama sevinci ile güneşi karşılar ve kendimizi güneşe teslim ederiz. Bütün kış hasret olduğumuz sıcaklığa kavuşurken cildimize neler yaptığımızı düşünmeyiz. Güneş, en eski dostumuz, en önemli enerji kaynağımızdır ama aynı zamanda da evrensel düşmanımızdır. Bugün cildimize çarpan bir güneş ışığı, yarın oluşacak kırışığın veya cilt kanserinin sebebi olabilir.

Unutmayın, zamansız yaşlanmanın %90 sebebi olarak güneş cildin bir numaralı düşmanıdır. Güneşlenme veya uzun süreli güneşe maruz kalma sonucu cilde gerginliğini, elastikiyetini ve nemini veren kollajen, elastin ve hiyaluronik asidin çözülmesi sonucu ince ve derin çizgiler oluşur; cilt elastikiyetini kaybeder. Aynı zamanda cilde rengini veren melanin miktarındaki değişimler sonucunda ciltte kahverengi lekeler oluşur ve cilt yer yer ton farklılıklarına rastlanan sağlıksız bir görünüm alır. Yine kılcal damar çatlamaları  kızarıklık ve hassasiyet güneş zararları içerisindedir. Tüm bunların içinde en kötüsü de tetiklenen serbest radikallerin hücreye saldırıları sonucu hücre DNA’sında yarattıkları değişim sonucu cilt kanseri oluşmasıdır.

Güneşin bütün bu zararları düşünüldüğünde sağlıklı bronzluk diye bir şey düşünülemez.

Tüm bunlara karşı nasıl bir güneş koruyucusu seçmeliyiz?

Güneş koruyucusunun çok amaçlı olmasına dikkat edilmeli. Güneş ürünlerinde

  • “blok” olanları tercih edilmelidir. Bloklar UVB ışınlarını %93 civarında engeller.
  • Aynı zamanda güneş ürününün, UVA’yı yani yaşlanmaya sebep olan ışını belli oranda engellemesi gerekir.
  • Seçilecek güneş koruyucusunun cilt yapısına uygun olması çok önemlidir.
  • Ürünün güneşin diğer zararlarını da engelleyen cilt bakım kalitesinde bir ürün olması çok önemlidir.
  • Güneş koruyucu aynı zamanda cildi nemlendirmeli, rahatlatmalı, kızarıklığa karşı cildi korumalıdır.
  • Güneşte kalınan süre içinde ortaya çıkan serbest radikal bombardımanına karşı antioksidan özelliğe  sahip olarak zamansız yaşlanmayı azaltmaya yardımcı olan ürünler tercih edilmelidir.

Antioksidan içerikler yeşil çay, üzüm çekirdeği, meyankökü, Vitamin A-E-C ,Gingko Biloba ve yine cildi sakinleştiren kızarıklığı azaltıcı maddeler ise yeşil çay, lavanta, Aloe Vera gibi maddeler vardır.

Günümüzde daha iyi bir cilde sahip olmanın  birinci  şartı yaz-kış her sabah güneş ile temas eden bölgelerde güneş filtreli bir ürün kullanılmasıdır.